UVT va derula acceleratoare de afaceri pentru studenți și va acorda finanțări de până la 100.000 de euro, 100% nerambursabili pentru start-up-urile înființate de aceștia.

Autoritatea de Management pentru Programul Operaţional Capital Uman 2014 – 2020 din cadrul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene a publicat în data de 17 noiembrie 2021, listele finale ale cererilor de finanțare aprobate aferente etapei de evaluare tehnică și financiară, Universitatea de Vest din Timișoara fiind unul dintre administratorii de grant ce va derula acceleratoare de afaceri pentru studenți și va acorda finanțări de până la 100.000 de euro, 100% nerambursabili pentru start-upurile înființate de aceștia.